استعلام بها آنلاین

استعلام بها آنلاین یکی از سرویس های کاربردی و تحت وب است که امروزه بسیار مورد توجه و استقبال شرکتها قرار گرفته است . در این مقاله قصد داریم بعد از تعریف مختصری از استعلام بها ، به نحوه عملکرد سرویس های آنلاین استعلام قیمت و مزایای آنها بپردازیم .

استعلام بها چیست و چه زمانی شرکتها نیاز به استعلام قیمت دارند ؟

استعلام بها درخواستی است برای خرید کالا یا خدمات مورد نیاز که توسط خریداران مانند شرکت‌ها، سازمان‌ها و ارگان‌های دولتی برای تأمین‌کنندگان یا فروشندگان مرتبط با آن حوزه ارسال می‌شود. مسلماً تمامی خریدهای یک شرکت با استعلام بها انجام نمی شود اما بخش عمده ای از خریدها نیاز به استعلام قیمت دارند تا از بین تامین کنندگان و تولیدکنندگانی که توان ارائه ی آن محصول و یا خدمت را دارند، بهترین قیمت و شرایط انتخاب شود .

روند رو به رشد استعلام بها آنلاین

در سال‌های اخیر و به دنبال پیشرفت تکنولوژی و حرکت کسب و کارها به سمت دنیای دیجیتال، بسیاری از شرکت ‌ها و خریداران برای مدیریت بهتر فرآیند استعلام بها خود، از پرتال ها و یا سایتهای تخصصی برگزار کننده استعلام آنلاین، استفاده می کنند تا با بهره‌گیری از مزایای آن‌ها انتخاب بهتری داشته باشند .

چرا شرکت‌ها و سازمان‌ها راغب هستند از سامانه‌های برگزار کننده استعلام آنلاین استفاده کنند؟

  •  برقراری ساده ارتباط بین خریداران و فروشندگان و به دور از محدودیت‌های جغرافیایی 
  •  تسهیل جمع‌آوری پیشنهادات قیمت در یک موقعیت و امکان مقایسه آسان آنها 
  •  آشنایی با تامین کنندگان و تولیدکنندگان جدید 
  •  امکان بررسی قیمت و شرایط پیشنهاد شده با استفاده از تحلیلگرهای نرم افزاری هوشمند (در صورت ارائه) 
موارد مذکور تنها بخشی از دلایل تمایل سازمان‌ها به اینگونه سرویس‌های اینترنتی است. 
شرکت ارتباط گستران هزاره به پشتوانه بانک اطلاعات گسترده از خریداران و فروشندگان فعال و مطرح کشور و با توجه به نیاز روزافزون تسهیل فرآیند استعلام، سامانه آسام 365 را برای برگزاری استعلام بها آنلاین ایجاد کرده است.

عملکرد سرویس استعلام بها الکترونیکی آسام ۳۶۵ :

با توجه به تعریف استعلام بها، سرویس آسام ۳۶۵ ارتباط تجاری بین یک خریدار و تعدادی تامین کننده (فروشنده) را برقرار می کند. برای استفاده از این سرویس، لازم خواهد بود خریداران (استعلام کنندگان) و تامین کنندگان (پیشنهاد دهندگان) عضو سایت هزاره باشند. 
فرآیند برگزاری استعلام بها در آسام 365 بر اساس مراحل زیر انجام می شود: 
    1)  ثبت کالا یا خدمات موردنیاز (به همراه مشخصات فنی) و زمان شروع و پایان استعلام 
   2)  ارسال استعلام به هزاره (ارسال الکترونیک) جهت انتشار 
   3)  دریافت استعلام توسط تامین کنندگان معتبر و مرتبط (مشترکین هزاره) 
   4)  ارائه ی پیشنهاد توسط تامیین کنندگان 
   5)  دریافت پیشنهادات توسط خریدار 
   6)  بررسی اولیه و بررسی نهایی توسط خریدار و انتخاب بهترین پیشنهاد به صورت شخصی یا دستیار هوشمند Smart Assistant

مزایا و قابلیت های سرویس استعلام بها الکترونیکی آسام ۳۶۵:

1) تعریف سرویس در قالب RFP (کامل تر از RFQ) 
برای آسام 365، قابلیت درنظر گرفتن شرایطی بغیر از قیمت نیز پیش بینی شده است. این شرایط بصورت انتخابی بوده و شامل: زمان تحویل، مدت گارانتی، مدت خدمات پس از فروش، مبلغ پیش پرداخت، زمان تسویه حساب، ... هستند. 

2) استفاده از بستر الکترونیک معتبر و شناخته شده (وب سایت هزاره) 
     سرعت و دقت در انتقال اطلاعات 
     حفظ و نگهداری سوابق استعلام بها و پیشنهادات در داشبوردهای اختصاصی خریداران و فروشندگان 
     پشتیبانی کامل و امنیت بالای جریان اطلاعات 

3) کاربری آسان و مدیریت شده 
طراحی فرم استعلام و شرایط موردنظر به راحتی در این سرویس صورت می پذیرد. همچنین ارائه ی پیشنهاد نیز به آسانی انجام پذیر خواهد بود. 

4) تضمین انتشار استعلام جهت تامین کنندگان واقعی و فعال (مشترکین هزاره
مکانیزم انتشار استعلام به نوعی طراحی شده که بخشی از فرآیند توسط سامانه انجام می شود و بخشی نیز که بسیار حائز اهمیت است، توسط تیم فنی هزاره مدیریت خواهد شد. بر این اساس، استعلام فقط جهت تامین کنندگان فعال ارسال خواهد شد و از سویی دیگر، تامین کنندگان استعلام های خارج از حیطه ی فعالیت خود را دریافت نخواهند کرد. 

5) مجموعه ی کامل فروشندگان (تامین کنندگان) فعال در رشته ها و اصناف مختلف 
با توجه به 18 سال فعالیت موفق هزاره بعنوان جامع ترین مرکز اطلاع رسانی معاملات تجاری کشور، تامین کنندگان فعال و برتر ایران در کلیه ی حوزه ها و اصناف، عضو سرویس های هزاره هستند که با توجه به نوع و موضوع استعلام بها دریافت شده، پیشنهاد خود را ارائه می دهند. 

6) بررسی سرویس از دیدگاه بازار و مشتریان 
آسام 365 با قابلیت های درنظر گرفته شده، سرویس بدون مشابه در داخل کشور است. طی یک دوره ی سه ماهه، نیازسنجی سرویس از مشتریانهزاره و همچنین بخش های مختلف بازار صورت گرفته و در واقع این سرویس بر اساس نیازمندی های شرکت های ایرانی (خریدار ـ فروشنده) طراحی شده است. 

7) امکان استفاده از دستیار هوشمند 
آسام 365، به عنوان یک ارزش افزوده امکان استفاده از Smart Assistant را ایجاد کرده است. دستیار هوشمند بر اساس الگوهای تصمیم گیری و رتبه بندی استاندارد جهانی اقدام به رتبه بندی پیشنهادات می نماید. لذا خریداران می توانند در بین تعداد زیادی پیشنهاد، بهترین مورد را به آسانی و با دقت بسیار بالا انتخاب کنند. 

8) امکان ضمیمه نمودن اسناد فنی 
اسناد موردنیاز برای برآورد و قیمت دهی، به راحتی به همراه فرم اصلی بارگذاری و ارسال می شوند. فروشندگان نیز می توانند اسناد موردنیاز خریدار را به همراه پیشنهاد خود بارگذاری و ارسال نمایند.

9) اطلاع رسانی در لحظه 
سامانه های پشتیبانی آسام 365 اطلاع رسانی مراحل برگزاری استعلام را جهت خریداران و تامین کنندگان با دقت بالا انجام خواهند داد. 

10) هزینه ی پایین سرویس برای خریدار