استعلام بها آنلاین و مزایای آن در دنیای تجارت نوین

استعلام بها درخواستی است که توسط خریداران همچون شرکت‌ها و ارگان‌ها برای خرید موارد مورد نیاز مانند کالا و خدمات جهت کسب معقول ترین قیمت و در عین حال بهترین شرایط برای تأمین‌کنندگان یا فروشندگان ارسال می‌شود. استعلام بها مبتنی بر قوانین سازمان‌ها در فرآیند تأمین یا خرید و جهت کسب پیشنهادهای متفاوت، معمولاً در قالب مراجعه به تأمین کنندگان و یا در بیشتر موارد به صورت طراحی و ارسال فرم استعلام بها صورت می‌پذیرد. به زبان ساده در فرآیند استعلام بها، یک سازمان به اقتضای نیاز خود برای خرید کالا و خدمات خاص از فروشندگان استعلام می‌گیرد، فروشندگان به استعلام پاسخ داده و سازمان به عنوان خریدار از میان آن‌ها بهترین را انتخاب می‌کند. 
استعلام بها با شیوه‌های مذکور در برخی مواقع می‌تواند بسیار پیچیده، وقت گیر و یا به دلیل کسب اطلاعات مهم و اسناد مورد نیاز به امری طولانی و نا کارآمد تبدیل شود. گفتنی است که امر گزینش بهترین پیشنهاد بر اساس شرایط خریدار در میان پاسخ‌های فروشندگان نیز قادر است به مرحله‌ای دشوار برای سازمان‌ها بدل شود. همچنین این سوال مطرح می‌شود که آیا تأمین کنندگانی که به آن‌ها رجوع شده و یا به استعلام پاسخ داده‌اند، بهترین فروشندگان مدنظر سازمان بوده‌اند یا خیر؛ اما چگونه می‌شود فرآیند استعلام بها را بهبود بخشید تا با صرف زمان و انرژی کمتر بهترین نتایج را دریافت کرد.

استعلام بها آنلاین رهیافتی مبتنی بر فناوری روز دنیا

ارتقای فضای کسب و کار از طریق اینترنت در سال‌های اخیر بسیاری از شرکت‌ها را بر آن داشته است تا با رشد فناوری و نوآوری در بستر گسترش هوش مصنوعی حرکت کرده و برای عقب نماندن از رقابت در بازار خود را با سیستم تجارت نوین تطبیق دهند. به همین جهت بسیاری از سازمان‌ها و خریداران در سراسر جهان برای برگزاری و مدیریت بهتر فرآیند استعلام بها، از سرویس‌های استعلام بها آنلاین استفاده می‌کنند. استعلام بها آنلاین با هدف حل مشکلات مذکور به وجود آمده و می‌تواند تجربه‌ای خوشایند برای خریدار و فروشنده ایجاد کند؛ اما سرویس استعلام بها آنلاین چیست؟ 
سرویس استعلام بها آنلاین سامانه‌ای است که معمولاً تحت وب فعالیت می‌کند و امروزه بسیار مورد استقبال شرکت‌ها و سازمان‌ها قرار گرفته است. همچنین وجود وب سایت‌های بسیار در زمینه استعلام آنلاین در دنیای امروز نیز، نشان دهنده این علاقه بالای خریداران و فروشندگان برای انجام فرآیند‌ استعلام به صورت بر خط یا آنلاین است. سامانه‌های استعلام بها آنلاین در جهان با توجه به مشکلات روش‌های سنتی استعلام بها، امکاناتی منحصر به فرد را برای خریداران و فروشندگان تدارک دیده‌اند؛ اما استعلام بها به صورت آنلاین چگونه انجام می‌شود و چه مزایایی برای سازمان‌ها دارد؟

فرآیند استعلام بها آنلاین و مزایای آن برای خریداران و فروشندگان

در سیستم استعلام بها آنلاین، خریداران به راحتی و با صرف زمان کم و بدون نیاز به طراحی فرم خاصی، فرم استعلام بها مورد نیاز خود را جهت استعلام قیمت یا خدمات، به همراه شرایط ویژه‌ای که در نظر دارند برای انبوهی از فروشندگان بدون محدودیت‌های جغرافیایی ارسال می‌کنند. بدین ترتیب از وظایف پیچیده و زمان بر مسئولین خرید سازمان‌ها کاسته شده و انرژی کمتری را برای فرآیند استعلام بها صرف می‌کنند. همچنین خریداران این امکان را دارند تا با استفاده از سامانه‌های استعلام بها آنلاین از هر مکان و در هر زمانی اقدام به ثبت استعلام کنند. 
سامانه‌های استعلام بها آنلاین برای فروشندگان نیز امتیازات خاص خود را دارند. در این سامانه‌ها فروشندگان به آسانی و با توجه به زمینه فعالیت خود، درخواست قیمت و شرایط خریداران را بررسی کرده و پیشنهاد خود را همراه با اسناد مد نظر خریدار به صورت مستقیم برای آن‌ها ارسال می‌کنند. در نهایت خریداران به راحتی به بررسی پیشنهادها پرداخته و بهترین آن‌ها را انتخاب می‌کنند. قابل توجه است که طی فرآیند استعلام بها به صورت آنلاین یک بازار رقابتی ایده‌ال در بستر توسعه ارتباطات بین خریداران و تأمین کنندگان نیز ایجاد می‌شود.

آسام 365، سامانه استعلام بها آنلاین در ایران

سامانه‌های استعلام بها آنلاین در ایران مدت کوتاهی است که فعالیت خود را آغاز کرده‌اند؛ اما برای برگزای استعلام به صورت آنلاین وجود تأمین کنندگان فعال، یادگیری آسان، سرعت و دقت در انتقال اطلاعات، طراحی حرفه‌ای در قالبی مناسب و امکاناتی نظیر سیستم پشتیبانی قوی، بسیار ضروری به نظر می‌رسد. در همین راستا شرکت ارتباط گستران هزاره به عنوان اولین و جامع‌ترین پایگاه اطلاع رسانی مناقصات و مزایدات به پشتوانه بانک اطلاعات گسترده از خریداران و فروشندگان فعال و مطرح کشور، سرویس استعلام بها آنلاین را با عنوان آسام ۳۶۵ راه اندازی نموده است. 
حضور بسیاری از فعالان اقتصادی در حوزه‌های صنعتی، تولیدی، بازرگانی و خدماتی از سراسر کشور در قالب سامانه‌ای حرفه‌ای در سطح جهانی با دسترسی آسان و امنیت بالا مبتنی بر فناوری روز دنیا، آسام 365 را به تنها سرویس استعلام بها فعال و تخصصی در کشور تبدیل کرده است. آسام 365 با حذف واسطه گری در شرایط فعلی اقتصادی منجر به ایجاد بازارهای هدف جدید، تسهیل کسب و کار و رونق اقتصادی نیز خواهد بود.