بورس تهران رتبه دوم رشد شاخص در دنیا

تاریخ انتشار : 1398-02-03 | منبع : باشگاه خبرنگاران جوان | کد خبر : 4264 | دسته بندی : اخبار دولت
تصویر خبر

بورس تهران رتبه دوم رشد شاخص در دنیا

صحرائی گفت: فدراسیون جهانی بورس در سال ۲۰۱۸، از بورس تهران به عنوان دومین بورس دنیا از نظر رشد معاملات نام برده است.

متن خبر :

علی صحرائی، مدیر بورس و اوراق بهادار تهران در نشست خبری دوازدهمین نمایشگاه بین المللی بورس، بانک و بیمه اظهار کرد: سال گذشته بورس اقبال خوبی را در شاخص کل و شاخص هم وزن تجربه کرده است؛ بورس اوراق بهادار تهران در سال ۹۷ با رشد ۹۱ درصدی در شاخص هم وزن، به ۳۲ هزار و ۹۶۸ واحد رسید.

وی افزود: بورس تهران در سال ۹۷ هفت شرکت را از تابلوی خود حذف و به بازار‌هایی نظیر فرابورس منتقل کرد. درحال حاضر بورس تهران ۳۲۷ شرکت را در تابلوی معاملاتی خود قرار داده است که ۱۲۷ شرکت در بازار اول و ۱۸۹ شرکت در بازار دوم در حال انجام معامله هستند.

مدیرعامل بورس و اوراق بهادار تهران رقم تامین مالی در سال ۹۷ را ۲۷۱ هزار میلیارد ریال اعلام کرده و گفت: بورس تهران در ۳ گروه تامین مالی انجام داده است، ۱۲ هزار میلیارد ریال از طریق عرضه‌های اولیه، ۱۳ هزار میلیارد ریال از طریق فروش اوراق تبعی و ۲۱۷ هزار میلیارد ریال از طریق افزایش سرمایه شرکت‌ها انجام گرفته است.

وی گفت: فدراسیون بورس جهانی رشد شاخص بورس تهران را نسبت به سال گذشته میلادی ۹۱ درصد برآورد کرده و بورس تهران را بعنوان دومین بورس جهان در رشد معاملات عنوان کرده است.

صحرائی گفت: ارزش اسمی بازار از ۱۵۰ هزار میلیارد تومان به ۱۷۳ هزار میلیارد تومان رسیده که بیانگر رشد ۱۵ درصدی نسبت به ارزش بازار است. همچنین ارزش بازار ۳۰ شرکت بورسی برابر با ۴۲۸ هزار میلیارد تومان است این شرکت‌ها ۶۲ درصد کل ارزش بازار را تعیین می‌کنند.

۶ شرکت به بازار بورس تهران اضافه شدند
وی گفت: در عین حال ارزش اسمی بازار بدهی با ۲۷ نوع اوراق صکوک و گواهی سپرده پذیرش شده به ۷۷ هزار میلیارد ریال رسیده در حوزه صندوق‌های قابل معامله ۹ هزار میلیارد تومان به عنوان ارزش به ثبت رسیده است..

مدیرعامل بورس تهران گفت: تعداد ۶ شرکت در سال ۹۷ به تعداد شرکت‌های بورسی اضافه شده اند که ارزش بازاری این شرکت‌ها ۱۹۹ هزار میلیارد تومان است.

صحرائی با اشاره به اینکه بازار بدهی در اوراق ۷ گانه فعال است بیان کرد: رزش اسمی این اوراق بدهی ۳۰ هزار و ۴۰۰ میلیارد ریال برآورد شده است. صندوق قابل معامله‌ای به ارزش اسمی ۵۰۰ میلیارد ریال به بازار معاملات بورس تهران ملحق شده است.

وی تصریح کرد: ارزش کل معاملات بورس تهران ۱۶۰ هزار میلیارد تومان گزارش شده است که این حجم شامل انواع اوراق سهام، حق تقدم، صکوک و ابزار‌های مشتقه است که ابزار مشتقه با بیش‌ترین سهن ۵۲۰ میلیارد ریال یعنی ۹۸ درصد رشد بوده است.

صحرائی بیان کرد: از ویژگی‌های بازار سرمایه قابلیت دسترسی منصفانه به بازار هاست. سال ۹۷ معادل ۱،۰۴۲ هزار میلیارد ریال معاملات برخط انجام شد که بیانگر ۲۹ درصد رشد است..

مدیرعامل بورس و اوراق بهادار تهران با اشاره به اینکه درآمد واقعی شرکت‌های پذیرفته شده در بورس برای سال ۹۷ حدود ۶۲۷ هزار میلیارد ریاال عنوان شده است گفت: سال ۹۷ میزان ۳۲۷ هزار کد معاملاتی فعال بود که رشد ۱۲۸ درصدی که ۴۱۹ هزار بورس تهران در سال گذشته معادل ۳ سال سود واقعی کرد.

صحرائی با اشاره به اینکه معاملات بورس از ابتدای سال روزانه ۴ میلیارد تومان رشد داشته است، ادامه داد: سرمایه بورس در فروردین ماه امسال ۲۱۳ هزارمیلیارد تومان افزایش داشته است که نسبت به فروردین ماه سال گذشته رشد ۲ هزار و ۴۰ درصدی را شاهد بوده است. همچنین درآمد واقعی شرکت‌ها در فروردین ماه ۶ هزار میلیارد ریال بوده که ۳ هزار میلیارد ریال آن تقسیم شده. است.