پیگیری ۷.۵ میلیارد دلار طرح حمل‌ونقل ریلی در بهینه‌سازی مصرف سوخت

تاریخ انتشار : 1398-06-26 | منبع : خبرگزاری ایرنا | کد خبر : 4326 | دسته بندی : نفت ، گاز و پتروشمی
تصویر خبر

پیگیری ۷.۵ میلیارد دلار طرح حمل‌ونقل ریلی در بهینه‌سازی مصرف سوخت

شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت ۱۵ میلیارد دلار پروژه ماده ۱۲ (قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر) مصوب شورای اقتصاد در حال اجرا دارد که ۷.۵ میلیارد دلار آن مربوط به پروژه‌های حمل‌ونقل ریلی بار و مسافر است.

متن خبر :

بر اساس اعلام شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت، ساسان کاظمی‌نژاد، مدیر بخش حمل‌ونقل این شرکت، در گردهمایی معرفی بسته حمایتی یارانه صرفه‌جویی سوخت در پروژه‌های سرمایه‌گذاری احداث خطوط فرعی که از سوی شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران و با همکاری شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت برگزار شد، به تشریح پروژه‌های ماده ۱۲ در حوزه حمل‌ونقل ریلی پرداخت و گفت: تعداد یکهزار و ۲۵ دستگاه واگن باری در مدت یک سال گذشته در قالب قراردادهای طرح توسعه حمل‌ونقل ریلی میان راه آهن و شرکت‌های سرمایه‌گذار عامل صرفه‌جویی در قالب ماده ۱۲ موفق به اخذ مصوبه هیئت مدیره شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت شدند.

وی تصریح کرد: امید است با مشارکت سرمایه‌گذاران بخش خصوصی، از این فرصت و ظرفیت مناسب برای توسعه هر چه بیشتر حوزه حمل‌ونقل ریلی کشور استفاده شود.

کاظمی‌نژاد پیرامون نحوه بازپرداخت یارانه‌صرفه‌جویی به سرمایه‌گذاران افزود: تلاش می‌شود روند پرداخت‌ها با سرعت بالاتر و روش آسان‌تری برای جلب اعتماد سرمایه‌گذاران طی شود.  

وی با اشاره به حجم بالای حمل‌ونقل جاده‌ای نسبت به حمل‌ونقل ریلی و اینکه انتقال بار از جاده به ریل سبب ایمن شدن جاده‌ها و کاهش تلفات جاده‌ای خواهد شد، ادامه داد: براساس اصول استانداردهای جهانی، سبد حمل‌ونقل بار جاده‌ای و ریلی باید متعادل باشد، اما در کشور ما این تعادل وجود ندارد.

کاظمی‌نژاد خطاب به سرمایه‌گذاران بخش خصوصی تأکید کرد: سیستم بازپرداخت یارانه‌صرفه‌جویی به سرمایه‌گذاران طرح‌های ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر به گونه‌ای طراحی شده است که همه حق و حقوق سرمایه‌گذاران با ضمانت وزارت نفت پرداخت شود.