طرح های پیشران صنعت پتروشیمی در جهش سوم

تاریخ انتشار : 1400-08-25 | منبع : خبرگزاری صنایع کشور | کد خبر : 4487 | دسته بندی : نفت ، گاز و پتروشمی
تصویر خبر

طرح های پیشران صنعت پتروشیمی در جهش سوم

رئیس کل امور تحقیقات بازار شرکت ملی صنایع پتروشیمی، طرح های پیشران صنعت پتروشیمی را که در سبد جهش سوم این صنعت گنجاده شده است، را اعلام کرد.

متن خبر :

***سبد جهش سوم صنعت پنروشیمی

به گزارش صنایع ، مسعود سایه‌بان به تعریف ۳۳ طرح پیشران در صنعت پتروشیمی اشاره کرد و گفت:

هم‌اکنون ۲۰ طرح مجوز احداث را دریافت کرده است که تعدای از آن‌ها در سبد جهش سوم صنعت پتروشیمی گنجانده و از سوی سرمایه‌گذاران بخش خصوصی فعال شده‌اند.

وی در ادامه، درباره چشم‌انداز اجرایی شدن طرح‌های پیشران، اظهار کرد:

طرح‌های پیشران صنعت پتروشیمی با راهبرد تکمیل و توسعه زنجیره ارزش و با هدف جبران کمبود خوراک‌های مورد نیاز صنایع تکمیلی، تنوع‌بخشی سبد محصولات، ایجاد ارزش افزوده و اشتغال‌زایی از دو سال پیش با محور مدیریت و برنامه‌ریزی و توسعه تعریف شد.

***۲۰ نوع محصول جدید در سبد پتروشیمی

رئیس کل امور تحقیقات بازار شرکت ملی صنایع پتروشیمی، در ادامه، افزود:

با توسعه طرح‌های پیشران در زنجیره‌های اصلی پروپیلن، متانول، اتیلن، بنزن، اوره و بوتادین، ۲۰ نوع محصول جدید پتروشیمی تولید می‌شود که ضمن ارزآوری از طریق صادرات، حدود ۷۰ درصد از واردات محصولات پتروشیمی نیز کاهش می‌یابد.

سایه بان، یکی از راهبرد‌های توسعه صنعت پتروشیمی را تکمیل زنجیره متانول خواند و افزود:

اکنون ظرفیت متانول کشور بالغ بر ۱۲ میلیون تن است و با راه‌اندازی طرح‌های فعال متانول کشور تا سال ۱۴۰۴ (۲۰۲۵)، این ظرفیت سالانه به ۲۳ میلیون تن خواهد رسید.

***راهبرد شرکت ملی درباره توسعه زنجیره الفین ها

وی، در مورد راهبردشرکت ملی صنایع پتروشیمی، درباره توسعه زنجیره الفین‌ها، گفت:

با در نظر گرفتن مقدار کمبود پروپیلن در کشور و نیاز صنایع پایین‌دستی به این نوع از محصول، مدیریت برنامه‌ریزی شرکت ملی صنایع پتروشیمی با در نظر گرفتن توسعه زنجیره الفین‌ها به‌ویژه پروپیلن و مشتقات آن نسبت به تعریف و اجرای طرح‌های MTO/MTP اقدام کرده است.

***اختصاص ۵ میلیون تن متانول کشور برای پروپیلن

به گزارش صنایع، رئیس کل امور تحقیقات بازار شرکت ملی صنایع پتروشیمی در پایان با اشاره به طرح های  پیشران MTP در زنجیره‌های مختلف از پروپیلن که هم‌اکنون از سوی هلدینگ پارسیان، هلدینگ پتروفرهنگ و فاتح صنعت کیمیا در حال اجراست، افزود:

با اجرای طرح‌های مذکور ، سالانه حدود ۵ میلیون تن از ظرفیت متانول کشور به تولید پروپیلن اختصاص می‌یابد.

 ایجاد تعادل در بازار‌های جهانی متانول و نیز همگام‌سازی با الگو‌های جهانی مصرف متانول به‌ ویژه در چین و تأمین تقاضای داخل از دیگر اهداف تعریف و اجرای طرح‌های MTO/MTP است.