افزایش سقف ضمانت‌‌نامه‌های اعتباری و پیمانکاری صنایع کوچک در کشور

تاریخ انتشار : 1400-12-17 | منبع : شبکه اطلاع رسانی تولید و تجارت ایران | کد خبر : 4506 | دسته بندی : اخبار دولت
تصویر خبر

افزایش سقف ضمانت‌‌نامه‌های اعتباری و پیمانکاری صنایع کوچک در کشور

رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک در نشست هم اندیشی مدیران ستادی و استانی سازمان صنایع کوچک‌ و شهرک‌های صنعتی ایران از تصمیم مجمع عمومی این صندوق برای افزایش سقف ضمانت‌نامه اعتباری صنایع کوچک از 3 به 5 میلیارد تومان و ضمانت ‌نامه‌های پیمانکاری مانند حسن انجام کار و شرکت در مناقصه و مزایده، تا سقف 7 میلیارد تومان، خبر داد.

متن خبر :

به گزارش روابط عمومی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، محمدحسین مقیسه در نشست هم‌اندیشی مدیران ستادی و استانی سازمان صنایع کوچک‌ و شهرک‌های صنعتی ایرا با بیان این‌که بانک‌ها بیش از 100 درصد از مشتری وثیقه طلب می‌کنند، گفت: مبلغ ضمانت‌نامه اعتباری در مناطق کم برخوردار 85 درصد و در مناطق برخوردار 70 درصد است که با توافق مجمع‌عمومی تلاش داریم این میزان را به 100 درصد برسانیم که در این صورت، ضمانت دولتی برای بانک‌ها کفایت خواهد کرد.

وی همچنین از تشکیل کارگروه فرعی برای گرفتن تصمیمات کارشناسی لازم با حضور اعضای مجمع‌عمومی این صندوق، شامل وزارتخانه‌های صمت، امور اقتصادی‌ودارایی، تعاون، کار و رفاه‌ اجتماعی، جهاد کشاورزی و سازمان برنامه و بودجه کشور خبر داد.

مقیسه با تأکید بر جلوگیری از موازی کاری در صدور ضمانت‌نامه‌های مورد نیاز صنایع کوچک، بیان کرد: این صندوق با مشارکت بانک سپه برای هر استان 10 فقره تسهیلات 5 میلیارد تومانی با ضمانت صندوق اختصاص داده است.

وی ادامه داد: بانک سپه این تسهیلات را یک ساله و تنها برای سرمایه در گردش، طرح توسعه و خرید ماشین‌آلات درنظر گرفته است.

رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک با بیان این‌که شرکت شهرک‌های صنعتی استان‌ها باید واحدهای صنعتی قابل قبول را به بانک معرفی کنند، توضیح داد: نرخ سود این تسهیلات مصوب شورای پول و اعتبار است، اما با مجوزی که از مجمع داریم، نرخ کارمزد را 50 درصد تخفیف داده‌ایم.

مقیسه با اشاره به این‌که اعتبارسنجی‌ها را به‌روزرسانی کرده‌ایم و دریافت وثیقه به رتبه اعتباری مشتری بستگی خواهد داشت و بر این اساس ضمانت‌نامه صادر خواهد شد، تصریح کرد: از سال 1396 تاکنون فرآیند اعتبارسنجی به‌صورت الکترونیکی انجام می‌شود که در دو مرحله بهبود پیدا کرده است تا مشتریان به‌راحتی وارد مرحله اعتبارسنجی و صدور ضمانت‌نامه شوند.

وی در پایان از همکاری‌های سازنده معاونت‌های صنایع کوچک شرکت شهرک‌های صنعتی استان‌ها به‌عنوان نماینده رسمی صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک برای تسهیل و رفع موانع فضای کسب‌وکار بنگاه‌های اقتصادی قدردانی کرد.

پیشنهد مطالعه: مطلب «نکات ضروری درخصوص ضمانت نامه شرکت در مناقصه» را در مجله هزاره مطالعه کنید.