50 درصد صادرات دو ماه نخست 1402 به همسایگان بود

۵۰ درصد صادرات دو ماهه کشور به همسایگان بود

 سید روح اله لطیفی در خصوص تجارت غیر نفتی با کشورهای همسایه اظهار داشت: در دو ماهه نخست امسال ۱۳ میلیون و ۱۴۷ هزار و ۸۴۰ تن کالا به ارزش هفت میلیارد و ۴۶۵ میلیون و ۷۲۸ هزار و ۲۹۳ دلار بین ایران و کشورهای همسایه تبادل شد (مجموع صادرات و واردات) که این میزان، سهم ۵۱ درصدی در وزن و ۴۸.۳ درصدی در ارزش کل تجارت غیرنفتی کشور را به خود اختصاص داده است. در ادامه این خبر با سامانه مناقصه و مزایده همراه باشید.

وی افزود: از ۲۱ میلیون تن کالای صادره از کشور در دو ماهه نخست امسال به ارزش هفت میلیارد و ۵۱۳ میلیون دلار،۱۰ میلیون و ۱۵۹ هزار تن کالا به ارزش سه میلیارد و ۷۳۴ میلیون و ۷۷۸ هزار و ۶۷ دلار به کشورهای همسایه صادر شده که همسایگان سهم ۴۸.۴ درصدی از وزن و ۵۰ درصدی از ارزش کل صادرات را به خود اختصاص داده‌اندکه با وجود عدم تغییر در وزن صادرات به همسایگان، متاسفانه ۱۷ درصد ارزش کالاهای صادره نسبت به مدت مشابه کاهش یافته است.

لطیفی در خصوص پنج مقصد نخست صادرات کالاهای ایرانی به کشورهای همسایه گفت: ۱۴ کشور از ۱۵ کشور همسایه ایران خریدار کالای ایرانی در دو ماهه اخیر بودند که عراق با خرید یک میلیارد و ۲۲۸ میلیون دلار (کاهش ۶.۵درصدی) در رتبه نخست، ترکیه با خرید ۸۳۴ میلیون دلار (رشد ۹ درصدی)، امارات با ۷۴۹ میلیون دلار (کاهش ۵۰ درصدی)، پاکستان با ۲۸۳ میلیون دلار (رشد ۶۸ درصدی) و افغانستان با ۲۴۲ میلیون دلار (رشد ۷.۳ درصدی) پنج مقصد اول صادرات کالای ایرانی در بین همسایگان بودند.

وی افزود: عمان با خرید ۱۶۱ میلیون دلار، روسیه با ۱۳۱ میلیون دلار، آذربایجان با ۷۱.۳ میلیون دلار، ارمنستان با ۶۶ میلیون دلار، ترکمنستان با ۶۵ میلیون دلار، قزاقستان با ۲۹ میلیون دلار، کویت با ۲۲ میلیون دلار، قطر با ۱۴ میلیون دلار و بحرین با ۸۲۹ هزار دلار در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

۵۰ درصد صادرات دو ماهه کشور به همسایگان بود

سخنگوی کمیسیون توسعه تجارت خانه صمت در خصوص واردات دو ماهه از کشورهای همسایه گفت: از مجموع چهار میلیون و ۷۳۲ هزار تن کالای وارده به کشور به ارزش هفت میلیارد و ۹۴۱ میلیون دلار، دو میلیون و ۹۸۹ هزار تن کالا به ارزش سه میلیارد و ۷۳۱ میلیون دلار از کشورهای همسایه بوده که این میزان ۶۳ درصد وزن و ۴۷ درصد ارزش کل واردات کشور در این دو ماه اخیر بوده که نسبت به مدت مشابه با کاهش دو درصدی همراه بوده است.

لطیفی افزود: در دو ماهه نخست امسال امارات با فروش دو میلیارد و ۳۰۱ میلیون دلار (رشد ۲.۵ درصدی)، ترکیه با ۸۷۳ میلیون دلار (کاهش دو دهم درصدی)، روسیه با ۲۶۹.۳ میلیون دلار (کاهش ۱۶درصدی )، عمان با ۱۱۴ میلیون دلار (کاهش ۱۱درصدی) و پاکستان با ۱۰۵ میلیون دلار (کاهش ۱۶ درصدی) پنج کشور نخست فروشنده کالا به ایران در بین همسایگان بودند.

وی گفت: عراق با فروش ۲۳ میلیون دلار کالا، قطر با ۱۲ میلیون دلار، آذربایجان با ۹.۶ میلیون دلار، قزاقستان با ۹ میلیون دلار، ترکمنستان با ۶.۷ میلیون دلار، ارمنستان با چهار میلیون دلار، افغانستان با ۲.۸ میلیون دلار، کویت با ۲.۴ میلیون دلار و بحرین با ۳۴.۵ هزار دلار در رتبه‌های بعدی فروش کالا به ایران در بین همسایگان بودند و عربستان نیز در این دو ماه، کالایی به ایران صادر یا از ایران وارد نکرده است.

پیشنهاد مطالعه: اگر به دنبال مناقصات جدید هستید « مناقصه های امور گمرکی » را در پایگاه اطلاع رسانی هزاره دنبال کنید.

۵/۵ - (۳ امتیاز)

وب سایت هزاره، پایگاه اطلاع رسانی مناقصات و مزایدات

جدیدترین اخبار و آگهی های مناقصات را درسایت هزاره ببینید

توسط

منبع

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فرم دریافت مناقصه و مزایده

فرم دریافت مناقصه و مزایده

مشاوره رایگان جهت دریافت سرویس اطلاع رسانی مناقصه و مزایده

پیوندها

مطالب پیشنهادی

مبلغ وام مسکن

آخرین مبلغ وام مسکن مجردها و متاهل‌ها

هزینه هر برگ از تسهیلات مسکن در مقایسه با دو هفته گذشته، افزایشی بوده و متاهل ‌های تهرانی برای دریافت وام مسکن باید بیش از ۱۲۱ میلیون تومان پرداخت کنند. در ادامه این خبر با