آیا بازار مسکن از رکود تورمی نجات می یابد؟

آیا بازار مسکن از رکود تورمی نجات می یابد؟

آمارهای رسمی بانک مرکزی نشان دهنده رشد ۶.۷ درصدی قیمت مسکن در آبان ما در مقایسه با مهر ماه است و بر اساس اعلام عضو اتحادیه املاک کشور بازار مسکن در حال حاضر در وضعیت رکود تورمی به سر می برد. در ادامه این خبر با مجله هزاره همراه شوید.

رکود تورمی مسکن

جدیدترین گزارش بانک مرکزی از تحولات بازار مسکن، در آبان ‌ماه نشان می دهد که  هر متر مربع واحد مسکونی در شهر تهران، به طور میانگین ۴۶ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان خرید و فروش شده است که در مقایسه با مهرماه رشد ۶.۷ درصدی را نشان می‌ دهد؛ ثبت این عدد در آبان ‌ماه به معنای افزایش ۴۶ درصدی متوسط قیمت مسکن در مقایسه با آبان ‌ماه سال گذشته است.

علاوه بر این، در زمینه خرید و فروش مسکن هم با رشد ۴۷.۸ درصدی روبرو بوده ایم. به صورتی که آخرین آمار نشا ن داده در آبان ‌ماه ۸ هزار و ۵ واحد مسکونی در شهر تهران معامله شده است. با این وجود حسن لطفی،  عضو هیات مدیره اتحادیه مشاوران املاک کشور در این زمینه اعلام کرده است که میزان خرید و فروش مسکن در نیمه دوم سال با کاهش شدیدی روبرو بوده است و در حال حاضر بازار در شرایط رکود تورمی به سر می برد.

یکی دیگر از مشاوران املاک نیز در این زمینه اعلام کرده است که در منطقه ۱۲ از هفته گذشته قیمت مسکن  بین    2 تا ۳ میلیون تومان در هر متر مربع افزایش یافته است که این مساله موجب  خلوت تر شدن مغازه های مشاوران املاک شده است.

بنابر اعلام مشاوران املاک همیشه در نیمه دوم سال میزان معاملات کمتر از نیمه اول سال است اما با این وجود در طی چند هفته گذشته میزان معاملات با رکود به مراتب بیشتری روبرو شده است. تحقیقات دیگر از بازار مسکن حکایت از آن دارد که در آبان ‌ماه همچنان واحدهای نوساز با عمر تا ۵ سال ساخت، پرطرفدارترین بخش بازار  بوده‌ است. سهم این دست از واحدهای مسکونی در مهرماه، ۲۸.۶ درصد از کل بازار بوده و در آبان ‌ماه نیز با تغییری اندک به ۲۸.۴ درصد رسیده است.

در گزارش بانک مرکزی نیز اعلام شده است که استقبال خریداران از واحدهای نوساز در آبان ماه در مقایسه با مهر ماه کاهش ۰.۲ درصدی داشته است. این تغییر در مقایسه با مدت زمان مشابه سال گذشته منفی ۳.۶ درصد بوده است.

آیا بازار مسکن از رکود تورمی نجات می یابد؟

گزارش بانک مرکزی همچنین نشان دهنده آن است که در میان مناطق ۲۲ گانه شهرداری تهران، بیشترین متوسط قیمت یک متر مربع زیربنای مسکونی معامله شده معادل ۹۵ میلیون و ۱۱۰ هزار تومان به منطقه ۱ و کمترین آن با ۲۳ میلیون تومان به منطقه ۱۸ مربوط می شود. این  ارقام  نسبت به ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۳۰.۷ و ۵۹ درصد افزایش را نشان می ‌دهند.

آمارهای بانک مرکزی نشان می دهد که بازار مسکن در حال حاضر نیازمند تولید و عرضه مسکن است و این کار می تواند بر قیمت ها تاثیر گذار باشد. بنابراین دولت باید در چنین شرایطی برنامه ای مناسب در ارتباط با کنترل قیمت و تنظیم بازار ارائه کند تا بازار مسکن آرامش بیشتری را تجربه کند.

پیشنهاد مطالعه : اگر به دنبال مناقصات جدید هستید « مناقصه های خدمات مربوط به ساختمان » را در پایگاه اطلاع رسانی هزاره دنبال کنید.

به این نوشته امتیاز دهید

وب سایت هزاره، پایگاه اطلاع رسانی مناقصات و مزایدات

جدیدترین اخبار و آگهی های مناقصات را درسایت هزاره ببینید

توسط

منبع

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فرم دریافت مناقصه و مزایده

فرم دریافت مناقصه و مزایده

مشاوره رایگان جهت دریافت سرویس اطلاع رسانی مناقصه و مزایده

پیوندها

مطالب پیشنهادی

هوش مصنوعی به صنعت برق رسید

هوش مصنوعی به صنعت برق رسید

سخنگوی صنعت برق با اشاره به توانایی هوش مصنوعی در پیش بینی نتایج پیامدها یا اتفاقاتی که ممکن است رخ دهد گفت: به نظر می‌رسد در آینده نزدیک هوش مصنوعی نقش حیاتی در انرژی به