تغییرات در طرح مالیات بر عایدی سرمایه به سود دلالان می‌شود؟

انتقاد از تغییرات مجمع در طرح مالیات بر عایدی سرمایه

«سید محمدهادی سبحانیان» در نشست خبری با اصحاب رسانه با بیان اینکه امسال نیز هشت هزار میلیارد فرار مالیاتی وصول شده است، نسب به دانه درشت‌های فرار مالیاتی هشدار داد و اظهار داشت: ١٨ هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی سال گذشته وصول شد و این روند ادامه دارد.در ادامه این خبر در مورد تغییرات طرح مالیات با سایت مناقصات و مزایدات هزاره همراه شوید.

معاون وزیر اقتصاد افزود: یکی از راهبردهای اصلی ما برای وصول مالیات، شناسایی فرارهای مالیاتی است، سازمان مالیاتی با دانه درشت‌های فرار مالیاتی به نفع تولید مبارزه می‌کند.

وی ادامه داد: اعداد و ارقام مختلفی درباره فرارهای مالیاتی است مسیرها و ترفندهای زیادی برای فرارهای مالیاتی وجود دارد که یکی از مهم‌ترین روش‌های فرارهای مالیاتی فاکتورها و معامله‌های صوری است تیمی در این زمینه تشکیل شده است، برخی از شرکت‌ها در ١٠٠ تا ٢٠٠ رشته فاکتور صوری صادر می‌کنند که مشخص است این شرکت‌ها صوری و کاغذی هستند.

رییس سازمان امور مالیاتی کشور یکی از روش‌های شناسایی فرارهای مالیاتی را استفاده از رصد تراکنش‌های بانکی اعلام کرد و گفت: بیش از ١٨٠ هزار حساب شخصی را شناسایی کردیم که غیرتجاری بودند؛ اما فعالیت تجاری انجام می‌دادند حجم بسیار بالایی از گردش وجوه نیز با این حساب‌ها صورت گرفته است .

سبحانیان افزود: ۶۶ هزار میلیارد تومان شناسایی شده است که ۴۵ شخص حقیقی فاقد پرونده مالیاتی هر کدام بالای ۵٠٠ میلیارد تومان واریزی به حساب داشتند.

وی تاکید کرد: سوءاستفاده کنندگان از عناوین نهادهای مقدس از جمله قرض الحسنه برای فرار مالیاتی استفاده کرده‌اند، متاسفانه برخی از صندوق‌ها فعالیت‌های آنها شفاف نیست صندوقی شناسایی شده که با بیش از ١۴٣ هزار میلیارد تومان و ٢٠٠ پز فعالیت می‌کند ضمن اینکه این روش‌ها منسوخ شده است و با روش‌های قانونی شناسایی می‌کنیم .

رییس سازمان مالیاتی عنوان کرد: نظام مالیاتی با توجه به وضعیت در سنوات گذشته داشته نیازمند مسیر تحولی از لحاظ تکالیف بودجه‌ای است بیش از ۵٠ درصد بودجه کشور از درآمدهای مالیاتی است چند راهبرد شناسایی فرارهای مالیاتی را در پیش گرفته تا با کمک همه نهاد بتوانیم به تحقق مالیات ستانی عادلانه در بودجه دست یابیم.

سبحانیان با تاکید بر اینکه سازمان مالیاتی بازوی قدرتمند برای تولید کشور است گفت: مقابله جدی با دلالان را در نظر دارد، راهبرد ما مالیات ستانی عادلانه به نفع تولید است. دلالان با چهره‌های موجه‌ای فرار از مالیات می‌کنند برای شکل گیری رونق تولید مبارزه جدی خواهیم کرد.

وی تکریم مودیان را راهبرد اصلی سازمان مالیاتی اعلام کرد و گفت: اگر به دنبال وصول درآمدهای مالیاتی هستیم باید مودیان را تکریم کنیم و با پاسخگویی به سوالات و شبهات آنها احترام بگذاریم که در همین زمینه تفاهم‌نامه‌ای برای پاسخ به سوالات و استقرار میز خدمت در نهادها و صنوف مختلف، اطلاع‌رسانی و آگاهی بخشی به مردم اقدام کرده‌ایم.

رییس سازمان امور مالیاتی کشور با اشاره به اخذ مالیات از صنوف گفت: در حوزه مالیات اصناف در قالب تبصره ماده ١٠٠ اصناف را از ارائه اظهارنامه مالیاتی معاف کردیم با استفاده از داده‌های سیستمی مالیات اخذ می‌شود.

سبحانیان گفت: یکی از گلایه‌ها بی‌عدالتی در حوزه مالیاتی است، اصلاحات را در این موضوع دنبال می‌کنیم و از نظام مالیاتی سنتی به سمت مالیات ستانی هوشمند حرکت می‌کنیم.

وی بیان کرد: هدف اصلی ما بهره‌گیری از داده محوری و تکیه به اطلاعات است فعالان اقتصادی ما دهه‌هاست که با نظام سنتی مالیاتی کار می‌کردند که باید در این زمینه اطلاع‌رسانی و آموزش صورت بگیرد.


مقاله پیشنهادی: مالیات بر حقوق ۱۴۰۲ + نحوه محاسبه

تغییرات در طرح مالیات بر سوداگری به نفع سفته‌بازان منجر می‌شود

معاون وزیر اقتصاد با اشاره طرح مالیات بر عایدی سرمایه گفت: این طرح در مجلس نهایی شد و در مجمع تشخیص مصلحت نظام و شورای نگهبان بررسی می‌شود که جلسه‌های مختلفی برگزار کردیم، ایراداتی ارایه شد که توضیح دادیم. اگر با این شکل به تصویب نرسد و تعدیل تورمی انجام شود نه‌تنها بازدارندگی نخواهد داشت، بلکه سودآوری سفته‌بازی را در پی خواهد داشت.

سبحانیان تاکید کرد: کار کارشناسی در دولت و مجلس بر روی طرح انجام شده است تا ظرفیت بازدارندگی داشته باشد دولت چشم طمع برای درآمدزایی ندارد؛ بلکه این طرح ابزار تنظیم‌گری است امیدواریم به همین ترتیب که در مجلس به تصویب رسید در شورای نگهبان تأیید شود. ضمن اینکه اعلام آمادگی می‌کنیم که زیرساخت‌های اجرای آن را فراهم کنیم.

رییس سازمان امور مالیاتی کشور گفت؛ این طرح در ١٨٠ کشور اجرا می‌شود یکی از مصادیق رونق فعالیت‌های تولیدی عدم جذابیت سوداگری است این قانون در راستای حمایت از مردم در خرید و اجاره‌خانه است فعالیت‌های سوداگرانه صورت می‌گیرد که سفته‌بازان انجام می‌دهد مردم نگران نباشند هر کسی در کشور یک خانه و خودرو می‌تواند داشته باشد و مشمول این نوع مالیات نباشند.

پیشنهاد مطالعه: اگر به دنبال مناقصات جدید هستید « مناقصه های ستاد ایران » را در پایگاه اطلاع رسانی هزاره دنبال کنید.

۵/۵ - (۳ امتیاز)

وب سایت هزاره، پایگاه اطلاع رسانی مناقصات و مزایدات

جدیدترین اخبار و آگهی های مناقصات را درسایت هزاره ببینید

توسط

منبع

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فرم دریافت مناقصه و مزایده

فرم دریافت مناقصه و مزایده

مشاوره رایگان جهت دریافت سرویس اطلاع رسانی مناقصه و مزایده

پیوندها

مطالب پیشنهادی