خبر خوش برای صنایع تولیدکننده انرژی تجدیدپذیر

خبر خوش برای صنایع تولیدکننده انرژی تجدیدپذیر

بر اساس آخرین تصمیم اخذ شده در راستای توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر و رفع ناترازی برق، صنایع تولیدکننده انرژی تجدیدپذیر از محدودیت‌های برقی معاف می‌شوند. در ادامه این خبر از پایگاه مناقصات و مزایدات کشور، هزاره همراه باشید.

بر اساس ابلاغیه وزارت نیرو قرار است به صنایعی که بر اساس تکالیف قانونی خود اقدام به احداث نیروگاه تجدیدپذیر می‌کنند، انرژی برق معادل و پایدار بدون دریافت هزینه برق تحویل داده شود.

بر اساس ماده ۴ قانون مانع زدایی از صنعت برق، صنایع بزرگ موظف هستند تا نسبت به احداث ۱۰ هزار مگاوات نیروگاه برق اقدام کنند که ۱۰۰۰ مگاوات این میزان باید انرژی تجدیدپذیر باشد.

در همین رابطه دستورالعملی از سوی وزارت نیرو به صنایع بزرگ ابلاغ شده است که در آن مشوق‌هایی با هدف ترغیب صنایع برای احداث و توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر مشخص شده است.

دستورالعمل مورد اشاره این امکان را فراهم می‌کند که اگر یک واحد صنعتی اقدام به احداث نیروگاه تجدیدپذیر به صورت خود تامین کرد، صرف نظر از اینکه این نیروگاه در کدام منطقه از کشور باشد، وزارت نیرو انرژی برق تولیدی صنایع از محل انرژی‌های تجدیدپذیر را تحویل می‌گیرد و معادل همان انرژی را به صنایع در محل کارخانه تحویل می‌دهد.

صنایع تولیدکننده انرژی تجدیدپذیر

وزارت نیرو در این نوع از تبادل خود پولی بابت برق تحویلی به صنایع دریافت نمی‌کند، اگرچه برق تولیدی در نیروگاه‌های خورشیدی از صبح تا بعد از ظهر به شکل ناقوسی است و در ایام ظهر به اوج می‌رسد، اما انرژی مورد نیاز این صنایع به صورت تمام از شبکه برق تامین می‌شود که در این شرایط صنایع از هزینه انتقال انرژی نیز معاف می‌شوند.

در این مدل صنایع می‌توانند در فصل تابستان از برق پایدار بهره‌مند شوند، با اینکه در شرایط کنونی صنعت برق در فصل گرم سال دچار ناترازی است، اما صنایعی که در حوزه انرژی تجدیدپذیر ورود کنند، از امکان تامین برق پایدار بهره مند، می‌شوند و مشمول اجرای طرح‌های محدودیت مصرف برق به ویژه در دوره گرم سال نخواهند شد.

اگرچه معافیت صنایع پیشرو در حوزه احداث نیروگاه از محدودیت برق و تامین برق معادل صنایع برای هر دو نوع نیروگاه وجود دارد، اما امتیازات در نظر گرفته شده برای نیروگاه تجدیدپذیر نسبت به نیروگاه حرارتی بیشتر است.

طبق اعلام در حوزه تولید انرژی تجدیدپذیر وزارت نیرو متعهد خواهد شد به صنایع پیشرو ۳۰ درصد بیشتر از برق تولیدی عدم قطعی برق بدهد. به عنوان مثال اگر صاحب کارخانه‌ای ۱۰۰ مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر احداث کند، به میزان ۱۳۰ مگاوات مصرف او از آن شمول محدودیت دوره پیک خارج می‌شود.

تاکنون ۲۹۰۰ مگاوات پروانه احداث نیروگاه تجدیدپذیر برای صنایع صادر شده که تقریباً ۳ برابر میزان در نظر گرفته شده در قانون است و پیش بینی می‌شود، با بهره برداری از این نیروگاه‌ها شاهد افزایش قابل توجه میزان برق تحویلی به صنایع در ایام اوج بار سال‌های آینده باشیم. 

پیشنهاد مطالعه: اگر به دنبال مزایدات جدید هستید «مزایده جایگاه سوخت » را در پایگاه اطلاع رسانی هزاره دنبال کنید.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

وب سایت هزاره، پایگاه اطلاع رسانی مناقصات و مزایدات

جدیدترین اخبار و آگهی های مناقصات را درسایت هزاره ببینید

توسط

منبع

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فرم دریافت مناقصه و مزایده

فرم دریافت مناقصه و مزایده

مشاوره رایگان جهت دریافت سرویس اطلاع رسانی مناقصه و مزایده

پیوندها

مطالب پیشنهادی

صادرات برق به ترکیه

صادرات برق به ترکیه بزودی آغاز می‌شود

وزیر نیرو اعلام کرد: با توجه به سرمایه گذاری طرف ترک، در شهر وان این کشور به زودی امکان صادرات برق به ترکیه فراهم خواهد شد. در ادامه این خبر با مجله هزاره همراه شوید.