جایگاه CNG چیست و مزایدات آن به چه صورت است؟

جایگاه CNG چیست و معاملات آن به چه صورت است؟

آنچه در این مطلب می خوانید:

گاز طبیعی فشرده یا (CNG) Compressed Natural Gas  یک نوع سوخت است که عمدتا به عنوان جایگزین برای بنزین و گازوئیل از آن استفاده می شود. نکته مهم در  این نوع سوخت آن است که از بنزین و گازوئیل آلایندگی کمتری دارد و در صورت نشت نیز از آن ها خطر کمتری دارد. دلیلش هم آن است که گاز از هوا سبک تر بوده و به سرعت منتشر می شود. جایگاه CNG نیز برای فروش این نوع از سوخت طراحی شده است.

جایگاه های سی ان جی بر خلاف جایگاه های سوخت بنزین یا دیزل تنوع بسیاری در اندازه و ظرفیت سیستم توزیع سوخت دارند. البته احداث و بهره برداری جایگاه سوخت CNG به سادگی جایگاه سوخت بنزین و گازوئیل هم نیست. برای احداث جایگاه CNG برای عرضه خرده فروشی یا ناوگانی گاز طبیعی نیاز است تا محاسبات دقیق و ترکیبی درستی انجام بگیرد. این نوع محاسبات برای تعیین فشار و نحوه و مقدار ذخیره گاز مورد نیاز با در نظر گرفتن نوع وسایل نقلیه متقاضی سوخت، انجام می شود. در ادامه این مقاله با مجله هزاره همراه شوید.

نحوه کار جایگاه CNG

نحوه فعالیت جایگاه CNG به این صورت است که سوخت گیری در این جایگاه به سه روش انجام می گیرد : سوخت گیری سریع، سوخت گیری زمان دار و سوخت گیری به روش ترکیبی. تفاوت اصلی میان روش سوخت گیری سریع و سوخت گیری زمان دار، در میزان ظرفیت سوخت ذخیره شده در دسترس و اندازه کمپرسور است. بنابراین نحوه کار جایگاه CNG به این دو موضوع وابسته است. این دو عامل در واقع در مقدار سوختی که انتقال پیدا می کند و مدت زمان سوخت گیری تاثیر گذار است. اغلب جایگاه‌ های سوخت CNG یکی از این دو روش را برای سوخت گیری اجرا می کنند، با این حال جایگاه ‌هایی هم وجود دارند که از هر دو روش به صورت ترکیبی استفاده می کنند.


بیشتر بخوانید: چند ترفند مفید برای کاهش مصرف سوخت خودرو

مزایدات جایگاه CNG

از جمله مزایای مشارکت بخش خصوصی در احداث و خرید جایگاه سوخت CNG به كاهش سرمايه گذاري دولتي در بخش توزيع انرژي،  جذب سرمايه هاي بخش خصوصي در جهت اهداف برنامه هاي توسعه كشور،  اشتغال زایی به صورت بومي و ايجاد مشاركت مردمي در طرح احداث جايگاه هاي CNG با ايجاد حساسيت و آگاهي عمومي در بخش انرژي و توزيع آن می توان اشاره کرد. به همین دلیل هم بسیاری از شرکت ها و سازمان های دولتی و خصوصی در مزایدات این جایگاه ها شرکت می کنند. بر این اساس شرکت ها یک فراخوان عمومی را منتشر کرده و داوطلبانی که واجد شرایط آن باشند؛ در فرایند مزایده وارد شده و در صورت دارا بودن شرایط و اعلام بالاترین قیمت می توانند برنده مزایده جایگاه سوخت CNG شوند. در این صورت جایگاه به فردی که بالاترین قیمت را ارائه کرده است واگذار می شود. مزایده جایگاه سی ان جی به صورت مزایده زمین یا خود جایگاه و یا تجهیزات آن صورت می گیرد.

پیشنهاد مطالعه: اگر به دنبال مزایدات جدید هستید «مزایده های روغن موتور» را در پایگاه اطلاع رسانی هزاره دنبال کنید.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

وب سایت هزاره، پایگاه اطلاع رسانی مناقصات و مزایدات

جدیدترین اخبار و آگهی های مناقصات را درسایت هزاره ببینید

توسط

منبع

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فرم دریافت مناقصه و مزایده

فرم دریافت مناقصه و مزایده

مشاوره رایگان جهت دریافت سرویس اطلاع رسانی مناقصه و مزایده

پیوندها

مطالب پیشنهادی

فاز 14 پارس جنوبی به ایستگاه افتتاحیه رسید

فاز ۱۴ پارس جنوبی به ایستگاه افتتاحیه رسید

پالایشگاه فاز ۱۴ به‌عنوان آخرین پالایشگاه پارس جنوبی پس از سال ‌ها تاخیر، بالاخره در روزهای پایانی این هفته افتتاح  خواهد شد. در ادامه این خبر با سایت مناقصه و مزایده هزاره همراه شوید. گام