بخش خصوصی قطر تمایلی به اجرای تحریم‌های آمریکا ندارد

تاریخ انتشار : 1398-03-08 | منبع : خبرگزاری ایرنا | کد خبر : 4285 | دسته بندی : اخبار دولت
تصویر خبر

بخش خصوصی قطر تمایلی به اجرای تحریم‌های آمریکا ندارد

رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و قطر گفت: بسیاری از کشورها تحت فشار شدید از طرف وزارت خزانه‌داری آمریکا هستند که تحریم ها را اعمال کنند، اما بخش خصوصی قطری تمایلی به اجرای این تصمیم ندارد.

متن خبر :

قطر هفته گذشته اعلام کرد که مطابق دستور العمل وزارت خزانه‌داری آمریکا از این به بعد فقط می‌تواند اقلام غذایی و دارو به ایران بفرستد؛ این در حالی‌ست که زمانی از نقش‌آفرینی ایران در کمک به شکست حلقه محاصره قطر توسط کشورهای عربی نگذشته و مقامات سیاسی قطر پیشتر اعلام کرده بودند این کشور هرگز کمک های ایران بعد از محاصره اقتصادی خود را فراموش نخواهد کرد.

در این زمینه عدنان موسی‌پور، رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و قطر در پاسخ به ایرنا از در جریان بودن مذاکرات برای رفع مشکل به وجود آمده خبر داد و گفت: طرفین بخش خصوصی ایران و قطر تمایل دارند مجدد روابط برقرار شود و به نظر می‌رسد این مشکلات به زودی حل خواهد شد.

وی ادامه داد: مشکل متاثر از موضوعات جاری در منطقه است، ولی طرف قطری تمایل دارد مسائل اقتصادی بین ایران و این کشور جدا از مسائل منطقه‌ای دیده شود.

موسی‌پور با اشاره به تحریم‌های آمریکا اظهار داشت: در تمام کشورها بحث منافع اقتصادی حرف اول را می‌زند و روی روابط دولت‌ها تاثیر می‌گذارد. بسیاری از کشورها تحت فشار شدید از طرف وزارت خزانه‌داری آمریکا هستند که تحریم ها را اعمال کند، اما بخش خصوصی قطری تمایلی به اجرای این تصمیم ندارد.

بر اساس آمار گمرک، قطر در سال ۹۷ از میان ۱۰۰ مقصد صادراتی، با وزن یک میلیون و ۳۸۲ هزار تن و ارزش صادراتی ۲۲۵ میلیون و ۲۵۰ هزار دلار در ردیف ۲۱ جدول نشسته است.

       

کشور مقصد وزن ارزش 
صادرات ۱.۳۸۲.۲۶۶.۵۳۵ ۲۲۵.۲۵۶.۹۷۶
واردات ۱.۰۸۸.۴۰۴ ۹.۵۴۱.۲۱۳

آمار صادرات و واردات به قطر در سال ۹۷

                          

رئیس اتاق مشترک ایران و قطر پیشتر از رشد پنج برابری روابط تجاری ایران و قطر خبر داده و گفته بود: بعد از تحریم قطر توسط کشورهای همسایه‌اش، میزان مبادلات تجاری بین ایران و قطر از ۶۰ میلیون دلار به حدود ۲۵۰ میلیون دلار در سال رسیده است.